2009-06-23 11:36:07• hírek • Garzó Ferenc/MTI

Elutasították az indítványt

Rövidlátásnak minősítette a román kormánypártok magatartását Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, aki a szenátusban elhangzott felszólalásában a magyar nemzetiségű intézményvezetők tömeges elbocsátása ellen emelte fel szavát.

Markó annak kapcsán szólalt fel, hogy az ellenzékben lévő 37 liberális és RMDSZ-es szenátor úgynevezett egyszerű indítványt nyújtott be ebben a témában. Ez a fajta procedúra nem azonos a bizalmatlansági indítvánnyal, ezt nem az adott kormány ellen nyújtják be, hanem egy konkrét témában tett állásfoglalásról kell szavazniuk a honatyának. Az egyszerű bizalmatlansági indítvány sorsa tehát nem kötelezi semmire a kormányt, inkább csak politikai üzenete van.

Az ellenzéki törvényhozók azt követelték a kabinettől, hogy vessen véget a leváltási folyamatnak, amely főleg a közvetlen állami irányítás alatt álló helyi - úgynevezett dekoncentrált - intézmények elsősorban magyar, kisebb mértékben román liberális vezetőit érinti. A dokumentum benyújtói hangsúlyozzák, hogy eddig ezekbe az intézményekbe nem politikai, hanem szakmai alapon neveztek ki embereket, így helytelennek tartják, hogy a mai kormánypártok mégis pártpolitikai alapon cselekszenek.

A dokumentum végül csak 28 támogató szavazatot kapott, 71-en pedig ellene voksoltak.
"Árulják el, mire való ez a rövidlátás, amellyel gyakorlatilag minden magyar szakembert lecseréltek a dekoncentrált intézmények éléről, és olyan megyékben is, mint Hargita és Kovászna, ahol 85, illetve 75 százalékos az ott élő magyarság aránya, a legjobb esetben is 10-15 százalékos arányban maradtak magyar nemzetiségű igazgatók és aligazgatók ezekben az intézményekben?" - tette fel a kérdés szenátor kollégáinak Markó Béla. Szerinte az eltávolított személyek nagyon jól kezelték volna a felmerülő problémákat.  

Markó szerint önmagában is súlyos, hogy az említett intézmények helyzetét politikai szempontoknak vetik alá, és a helyi közigazgatást érintő kérdésekben központosítják a döntéseket. Ezek a lépések eleve ellentétben állnak az ígért decentralizációnak - adta értésre az RMDSZ elnöke. E folyamatnak az etnikai következményei még súlyosabbak - tette hozzá -, ugyanis a magyar tisztviselők tömeges leváltása hosszú időszakra megmérgezheti az etnikumközi kapcsolatokat Romániában.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: